«І живе добра слава України»

     День Незалежності України — головне державне свято України, що відзначається щороку 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР  Акту проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.

     До 20-ї Незалежності України в Перегінській міській бібліотеці розгорнуто виставку літератури «І оживе добра слава України». Література, представлена на виставці, висвітлює державотворчу діяльність українського народу в ході його історичного розвитку, розкриває основні етапи становлення української державності, видання з українознавства та історії та культури України. Неабияке місце відвведено літературі, яка характеризує становлення незалежності на Прикарпатті.

     А напередодні  20-ї річниці Незалежності працівниками закладів культури було підготовлено та проведено свято «З Днем Незалежності, Україно», яке проходило в центрі селища та в якому взяла участь вся громадскість та всі працівники установ  і організацій, що знаходяться на території селища. З привітанням виступили  духовний настоятель селища о.Ярослав, начальник відділу у справах сім»ї та молоді Абрам Б.Ф.,   в.о. голови селищної Ради Абрам О.В., яка вручила грамоти та цінні подарунки ровесникам Незалежної України , почесним жителям та активним депутатам.У святковому концерті взяли участь всі колективи нородного дому, а на завершення продовжили свято юні таланти селища.

 

 

Під зорею Франкового слова

     Життя і творчість Івана Франка — це велична гордість нашої нації. Це  гордість нашої держави за те, що має таку постать. З нагоди відзначення 155-ї річниці від дня народження славного Каменяра  України Івана Яковича Франка та у відповідності до наказу обласної універсальної бібліотеки ім. І.Я.Франка Перегінська міська бібліотека взяла участь в районному конкурсі «Краща бібліотечна  виставка» , який проходив з 1.02.2011  р. по 1.08.2011р.

     Використовуючи нові форми бібліотечної виставки наша бібліотека  влаштувала виставку одного твору на тему «Історія Перегінська в літературному творі» і використала повість  Івана Франка «Петрії та Довбущуки», яка присвячена подіям опришківського руху на Західній Україні та перебуванням довбущуків на території Перегінська і зв»язки з родиною Петріїв. На виставці  у розділі  «Увінчаний шаною» представлені  матеріали про життєвий і творчий шлях Івана Франка та його зв»язки з Прикарпаттям. А розділ»Роль Перегінська в опришківському русі» висвітлює всі матеріали, де згадується опис опришківського руху і події пов»зані з Перегінськом. Також є спогади старожилів про родину Петріїв та походження  назви вулиці Патрієва. А третій розділ «Довбушевими стежками» представляє всю художню та документальну літературу про діяльність Олекси Довбуша та його опришків у Карпатських лісах. Виставка привертає увагу користувачів бібліотеки та була добрим помічником під час підготовки та проведення літературної години «Любов на все життя» (про життя І.Франка та його дружини Ольги Франкової), яку було проведено в світлиці літературної вітальні із нгашими користувачами.

 

 

«Він наш поет – він наша слава»

     Від села до села крокує культурно-мистецька акція до славного ювілею нашого земляка – Івана Вагилевича. Прийшло мистецьке свято і в селище Перегінське, де  за участю всіх творчих колективів   народного дому та клубу села Закреничне було  проведено творчий захід «Він наш поет – він наша слава»». Якими талантами багате селище присутні мали можливість  дізнатися, переглядаючи виставки вишивок,  давніх виробів ужиткового мистецтва, вироби із соломи перегінських і закреничанських майстринь Федори Оксани, Петреній Ольги, Люклян Надії, Мирослави Маршалко, Василів Галини, Федірко Іванни. Великим доповненням до свята була виставка малюнків до таких творів І. Вагилевича, як «Мадей», «Жулин і Калина» та до перекладу «Слово о полку Ігоревім», які намалювали учні ДМШ Черпак Василь, Марко Іван , Пайш Віра – викладач Матішак Оксани та книжкова викладка «Славний син Підгір’я», яку організували працівники міської бібліотеки.

     Слава про нашого земляка пішла із гірського села Ясень в широкий світ. Про його долю та творчий шлях у розповіли ведучі Ольга Нечай та Оксана Ількович. Уривок із поеми «Мадей» прочитала Ольга Нечай під мелодію пісні на слова Вагилевича, яку виконав оркестр Перегінської дитячої школи мистецтв під керівництвом М. Романишина. На одному подиху слухали виступ бібліотекаря Орисі Абрам, яка донесла до глядача невідомі раніше факти життя Івана Вагилевича. На святі лунали пісні у виконанні чоловічого гурту «Братове» під керівництвом Я. Люльчака, вокального  жіночого колективу під керівництвом Д.Король, народного хору – кенрівник о. Богдан Русинкевич. У виконанні дуету Яни та Віти Лесюк прозвучала українська народна пісня «Світить місяць», солістка із Закерничного Тетяна Марко виконала пісню «Чарівна скрипка», а маленькі перегінчанки виконали танець «Гуцулочка».

     Заступник голови селищної Ради Ірина Люклян подякувала організаторам за змістовно проведений захід і побажала і надалі не забувати про наших славних земляків та частіше збиратись на таких заходах.

Славний син Підгір’я

Іван Вагилевич… В його житті, характері і діяльності означальною ознакою була любов до рідного народу, прагнення працювати в ім’я його майбутнього. Все це він виніс з батьківської хати, перейняв від простих селян, що берегли у своїх серцях неоціненні скарби материнського слова.

Іван Вагилевич — відомий український поет, етнограф, фольклорист, вчений, історик, мовознавець, краєзнавець, борець за національне самоусвідомлення, за рідну мову, культуру, історію, традиції. Він — один із зачинателів нової української літератури в Галичині, один із організаторів та провідних діячів «Руської трійці», співав автор «Русалки Дністрової» Складним і нелегким були етапи життя і творчості Івана Вагилевича. Добра частина його спадщини ще й до сьогодні не досліджена. Та багато зроблено і ще буде цього року дороблено науковцями та дослідниками, адже недаремно проголошено 2011 рік – роком Івана Вагилевича в області. Наша бібліотека включилась до проведення різних заходів, присвячених 200-річчю від дня народження Вагилевича Івана. Влаштовано книжкову викладку «Із Ясеня – в широкий світ» , яка постійно доповнюється новими матеріалами і біля якої завжди людно. Учні школи знайомляться з матеріалами про життєвий шлях нашого земляка, а бібліотечні працівники проводять цикл літературних читань «Іван Вагилевич – перший історик української літератури»