«Понад Крутами — вічність у сурми сурмить»

ПАМ’ЯТІ ТРИДЦЯТИ

На Аскольдовій могилі

Поховали їх —

Тридцять мучнів українців,

Славних, молодих…

На Аскольдовій могилі

Український цвіт! …

 

                          П.Тичина

     Українська громадськість щороку 29 січня вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих у бою під Крутами.

     Крути. Назва, що змушує серце швидше битися в грудях. Це не просто сторінка підручника історії, а символ того, що завжди було, є і буде; символ українського волелюбного духу.

     У народній пам’яті зберігається історія про 300 героїв, що загинули, захищаючи свою землю від нападників. Ця битва, яку небезпідставно порівнюють зі всесвітньо відомим боєм під Термопілами, стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а її дата — днем національної трагедії. Триста юнаків — цвіт тодішньої української патріотичної молоді — поклали свої буйні голови, захищаючи від інтервенції Українську Народну Республіку. Молоді учасники національно-визвольних змагань пізніших років брали приклад із героїв Крут.

     Працівниками Перегінської міської бібліотеки було влаштовано  викладку під назвою  «Волі народної дзвін». Виставка присвячена цій трагічній, і в той же час героїчній сторінці в історії нашої  держави. Усі бажаючі могли переглянути відео про бій під Крутами.

«З Колядою, будьте здорові»

По всій Україні від хати до хати

                    Колядка й щедрівка іде всіх вітати.

                    Щедрий вечір в хаті і Різдво Христове,

                     Святе Водохреща й Василя Святого.

 

 

     Зима… Така чарівна і світла. Наповнена теплом подарунків і щирістю людей, бо Різдво, свято Миколая, Новорічне свято дарують нам так багато гарного, щирого, світлого і прекрасного.

      В народі говорять: “Зима прийшла і празничків привела”.

     І дійсно. Взимку майже щодня – свято.

      Саме на  місяць січень припадає найбільше свят, що позначені особливою поетичністю. В одній з колядок мовиться:

     Та прийдуть до тебе три празники в гості: що перший же празник – святеє Рождество, що другий же празник – святого Василя, що третій же празник – святе Водохреща.

     Святковий і піднесений настрій панував  на різдвяних посиденьках, які проводились  на черговому  засіданні клубу «Надвечір’я» в Перегінських закладах культури спільно із працівниками соціального територіального центру.  Як ведеться в народі – першими колядниками були і є діти, яких радо чекають в кожній оселі. Так і це свято своєю мелодійною колядкою розпочала  солістка ансамблю «Маленькі бойки», лауреат І Премії фестивалю «Діти – квіти» дипломат фестивалю «Дзвони Прикарпатя» — Христина Романчукевич, а  йорданськими вінчуваннями привітала  всіх Сорочак Боженка.

     

     З Різдвяними святами привітали перегінчан заступник директора Рожнятівського територіального центру Л.В. Абрам та заступник начальника Пенсійного фонду Н.М.Костюк

    Для гостей звучали колядки, щедрівки та вінчування, які майстерно виконували гості свята,учасники народного хору осередку союзу українок Рожнятова (музичний керівник Ірина Русин). Поетичним словом всіх присутніх привітала голова осередку союзу українок Світлана Василівна Діденко.

     Про збереження та популяризацію народних традицій, обрядів та звичаїв в нашому краю та в Перегінську  розповідали гостям та всім присутнім ведучі вечора Галина Василів та Люба Абрам.

     На завершення свята для присутніх та гостей зворушливо звучали мелодійні колядки та щедрівки у виконанні ансамблю «Різдвяні зорі» .