«Я виріс серед співанок, казок та сопілок…»

    Видатний український письменник-демократ і культурно-громадський діяч Марко Черемшина увійшов в історію української літератури як талановитий майстер слова, співець знедоленої Гуцульщини. Його самобутня творчість всебічно відбиває тяжке життя українського трудового люду колишньої Буковини й Галичини в умовах буржуазно-поміщицького ладу цісарської Австро-Угорщини і панської Польщі.

    Марко Черемшина (Іван Юрійович Семанюк) народився 13 червня 1874 р. в с. Кобаках Косівського повіту (тепер Івано-Франківщина) в селянській родині. Закінчив Віденський Університет (1906) і працював адвокатським помічником у Делятині, а з 1912 адвокатом у Снятині, де активно займався громадсько-політичною, літературною і культурно-просвітницькою роботою. На початку квітня 1896 р. в чернівецькій українській газеті «Буковина», яку редагував відомий письменник, критик і публіцист О. Маковей, надруковано перше оповідання І. Семанюка «Керманич» під літературним ім’ям «Марко Черемшина».

     Свіжість таланту Марка Черемшини, його неповторна і наскрізь оригінальна мистецька палітра, самобутнє поетичне світобачення – все це забезпечило його творчості почесне місце в українській дожовтневій прозі. І сьогодні художні здобутки його творчості щедро використовують сучасні українські письменники, освоюючи її високу поетичність, тонкий ліризм, самобутню образність, разюче вміння заглибитися у внутрішній світ простої людини, показати її великою і чистою в усіх помислах і ділах, у єдності з дивосвітом природи.

      А ознайомитися з життєвим та творчим шляхом видатного письменника допоможе чергова книжкова викладка «Народжений Черемошем…», організована на абонементі Перегінської бібліотеки. Представлено відомі твори Марка Черемшини різних років видань, спогади про письменника його дружини Наталі Семанюк «Співець Гуцульщини», книга Олени Гнідан «Марко Черемшина. Нарис життя і творчості» та ін. Заслуговує на увагу друге видання монографії Олекси Засенка «Марко Черемшина. Життя і творчість». Про долю і джерела творчості письменника розмірковує у своєму есеї Ярема Гоян, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка – літературний портрет Марка Черемшини має назву «Чистий, як душа українця».

                                                                                                                                                

   

        Під час проведення дня професійного спілкування в Рожнятівській районній бібліотеці ,  в  рамках обласної акції-естафети з метою популяризації життя і творчості українського письменника-краянина Марка Черемшини /Івана Семанюка/ та з нагоди відзначення 140-річчя від дня народження працівники Перегінської міської бібліотеки провели літературну годину «Я виріс серед співанок, казок та сопілок».

   

«Я виріс серед співанок, казок та сопілок…»: 1 комментарий

Обсуждение закрыто.